Aktuális : Október 31-én a reformációra emlékezünk |
Október 31-én a reformációra emlékezünk
kép: church.lutheran.hu 2005.10.31. 17:24
Arra a napra, amikor Luther Márton (képünkön) a wittenbergi vártemplom kapujára kiszögezte azt a 95 tételt, amely alapjaiban megrengette a keresztyénséget. Először Luther Márton, majd őt követően Kálvin János és a reformátorok egész sora kemény harcban állt ki a pápaság tanításaival szemben, a hitből való megigazulás tiszta evangéliumi tanítása mellett (Rm. 3,20-28). Hirdették, hogy az ember Isten kegyelméből, Jézus Krisztus váltsága által nyer üdvösséget, és nem a törvény vagy a jócselekedetek révén.
(A magyar reformációról olvashatnak a Hírek - események/Kitekintés menüben.)
"Október 31-én a reformációra emlékezünk
Arra a napra, amikor Luther Márton a wittenbergi vártemplom kapujára kiszögezte azt a 95 tételt, amely alapjaiban megrengette a keresztyénséget.
Először Luther Márton, majd őt követően Kálvin János és a reformátorok egész sora kemény harcban állt ki a pápaság tanításaival szemben, a hitből való megigazulás tiszta evangéliumi tanítása mellett (Rm. 3,20-28). Hirdették, hogy az ember Isten kegyelméből, Jézus Krisztus váltsága által nyer üdvösséget, és nem a törvény vagy a jócselekedetek révén.
Az akkor élő vallásos emberek számára ez az új, tiszta bibliai tanítás arra irányította a figyelmet, hogy Istent magát is meg lehet ismerni, és pusztán a Biblia olvasása hitet képes ébreszteni az emberben. Az újjászületett ember és az Isten között kapcsolat jöhet létre, a hívő ember az Ő vezetése alá kerülhet. Mindez nem azért történhet meg, mert az én cselekedeteim kedvesek az Úr előtt, nem azért, mert többet dobok a perselybe, azért sem, mert sokszor mondok el egy imádságot,, hanem mert Isten Jézus Krisztus érdeméért elfogad engem, mint bűnös embert.
Ezek a gondolatok újak voltak a középkor vallásos emberei számára, akik eddig saját nyelvükön nem is olvashatták a Szentírást, Isten kegyelméről és a hit dolgáról csak vakok módjára tapogatóztak.
Luther Márton Istentől kellő erőt és bölcsességet kapott a Biblia német nyelvre való lefordításához, ugyanúgy, mint a mi Károli Gáspárunk, aki nem sokkal később, 1590-ben magyarra fordította a teljes Szentírást.
A reformáció éveit követően Isten hirdetett szava mellett a Biblia egyre több kézbe kerülhetett, Jézus Krisztus követése a naponkénti bibliaolvasással sokak számára világos útmutatást hozott, kiapadhatatlan forrássá lett.
A reformációra emlékező hívektől Isten megkérdezi, azon az úton járnak-e, mint amikor elhívta őket az Ő követésére. Arra is figyelmeztet, hogy meg lehet újulni a hitben, lehet újat kezdeni a Jézus Krisztussal való kapcsolatunkban. Az Ő ajtaja mindenki előtt nyitva áll. Lehet hozzá mindig újra - nem csak a megtéréskor - visszatérni, Tőle újra, meg újra megújulást kapni.
Uhri Imre"
(www.refpasaret.hu/pasaret/aldas2002reformacio.htm)
|